Tymianek
Świeże i suszone ziele tymianku stosuje się jako przyprawę do sałatek, sosów, zup (grochowej, fasolowej). Suszonym tymiankiem przyprawia się mięsa (np.: pieczoną kaczkę, dziczyznę, królika, cielęcinę, wołowinę) oraz ryby (gotowany z rybami morskimi usuwa ich nieprzyjemną woń); może być dodatkiem do wędlin, mięsa mielonego, pasztetów, serów.
Ziele dodaje się na początku gotowania; należy pamiętać, że suszony tymianek ma trzykrotnie silniejszy aromat od świeżego, stosować 1-2 łyżeczki ziela na 1 kilogram produktu.
Połączenia z innymi ziołami:
- tymienek + czosnek
- tymianek + bazylia
- tymianek + bazylia + goździki + liść laurowy + ziele pietruszki + cebula + pieprz
- tymianek + czosnek + cebula + bazylia + rozmarym + pieprz
- tymianke + bazylia + majeranek
- tymianke + rozmaryn
- tymianek + jałowiec
CIEKAWOSTKI...
Czy wiesz, że...
Tymianke znany już był w czasach starożytnych w Egipcie, Grecji i Rzymie. Wykorzystywano jego właściwości, przyrządzając uzdrawiające napoje, stosowano go jako środek bakteriobójczy. Olejku używano do balsamowania zwłok, ale także do odświeżania powietrza, masażu i nacierania po kąpieli. W Europie znany była od XI w. jako lek i przyprawa.
Jest rośliną pochodzenia śródziemnomorskiego. Rośnie dziko na wapiennych, nasłonecznionych zboczach górskich Hiszpanii, południowej Francji, zachodnich i południowych Włoch, Grecji i północnej Afryki. Obecnie uprawia się go w Ameryce Północnej i w Europie.
Uwielbiam tymianek za jego zapach! Do tego ma właściwości antybakteryjne! Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuń