Kolendra
Nasiona kolendry są przyprawą, używa się ich do konserwowania czerwonej kapusty, ogórków oraz mięsa i wędlin, m.in. do peklowania szynki (można wówczas zrezygnować z dodatku saletry, ponieważ kolendra bardzo dobrze zabezpiecza żywność przed psuciem). Sproszkowana kolendra wchodzi w skład mieszanek przyprawowych, np. curry, przypraw piernikowych oraz pewnych gatunków pieczywa, ciast, cukierków.
Tłuczone owoce stosuje się przy produkcji wędlin, kiełbas, pasztetów, stanowią również dodatek do pieczeni wołowej i baraniny. Do mięsa dodaje się młode listki rośliny zerwane przed jej kwitnieniem. Używana jest do produkcji likierów i niektórych gatunków piwa. Samo ziele stosuje się podobnie jak ziele pietruszki.
Połączenia z innymi ziołami:
- ziele kolendry + bazylia + ziele pietruszki + cząber
- ziele kolendry + zielona papryka + bazylia
- ziele i owoce kolendry + zmielona papryka + szafran.
Czy wiesz, że...
Kolendra należy do najstarszych ziół stosowanych, wymieniana była już w starym testamencie, znajdowano ją w egipskich grobowcach. W słynnym papirusie Ebersa, najstarszym odnalezionym dziele farmaceutyczno-medycznym starożytnego Egiptu, kolendra występuje obok gorczycy, kminku, szafranu, tymianku i piołunu jako jeden ze składników opisywanych tam składników. W czasach starożytnej Grecji i Rzymu używano nie tylko owoców rośliny, ale także ziela. Współcześnie nać kolendry stosuje się w kuchni chińskiej, meksykańskiej i kaukaskiej. Dawniej używano niedojrzałych nasion jako środka odstraszającego krety.
Kolendra pochodzi ze wschodniej części rejonu Morza Śródziemnego, tam też rośnie w stanie naturalnym - na wapiennych zboczach. Uprawia się w wielu krajach, również w Polsce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz