czwartek, 17 maja 2012

Kminek

Kminek

Kminek Kmin

     Kminek jest popularną przyprawą do ciężkostrawnych, tłustych potraw: do mięs (wieprzowiny, wołowiny, duszonej baraniny, dziczyzny: sarniny, królika, zająca), kiełbas, pasztetów, do smażonych, pieczonych i duszonych ryb, grochu, kapusty. Używa się go do kwaszenia kapusty i ogórków. Jest dodatkiem do pomidorów i sałatek wieloważywnych, do pieczywa, sosów, zup (kminkowej, rybnej), serów, ćwikły. Świeże, młode liście zawierają dużo witaminy C, można je dodawać do zup i sałatek, a ugotowane korzenie stosować jako warzywo.

     Połączenia z innymi ziołami:
  • kminek + pietruszka
  • kminek + cebula 
  • kminek + jałowiec
  • kminek + cebula + pieprz + chrzan
  • kminek + cebula + czosnek + kolendra
  • kminek + majeranek + czosnek
  • kminek + cebula (czosnek) + zmielona papryka
Kminek, Kmin
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że...

     Roślina była już znana w starożytnym Egipcie, a także w Grecji. Grecki lekarz Dioskurides pisał w swoim dziele o wykorzystywaniu kminku jako jarzyny. Nasiona uważał za lek poprawiający trawienia, który codziennie zażywany, może chronić przed nagłą śmiercią. Kminek był wówczas także składnikiem wszelkich odtrutek. W XIII w. używano go w Anglii jako przyprawy. Zalecano też pannom, aby stosowały go zlikwidowania niemiłego zapachu z ust. W Polsce doby renesansu Szymon Syreński, zwany Syreniuszem, profesor Akademii Krakowskiej, pisał w swoim Zielniku z XVII w., że kminek jest najpopularniejszą przyprawą  na ziemiach polskich i niemieckich. Używali jej wszyscy bez względu na pozycję społeczną.
     Roślina pochodzi z Azji Mniejszej. W stanie naturalnym  występuje w środkowej i północnej Europie, w Azji, Ameryce Północnej i północnej Afryce. W Polsce zdziczały kminek rośnie na łąkach i przy drogach.

Kminek, Kmin


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz