Koper
Jako przyprawy używa się kopru świeżego i suszonego: młode ziele dodaje się do potraw z ziemniaków, sałatek z ogórków, pomidorów, sałaty, serów twarogowych, do jajek faszerowanych, raków, krabów, krewetek, ślimaków, łososia i innych ryb, do zup (koperkowej, ziemniaczanej, pomidorowej, rosołu, chłodnika), przyprawia się nim zimne sosy, majonez, ocet ziołowy, z jego dodatkiem robi się z masło ziołowe. Nadaje się do dekorowania potraw. Używa się go do kwaszenia ogórków, kapusty i innych warzyw a z nasion przygotowuje się herbatę. Kopru nie należy gotować, dodaje się go pod koniec lub na samym końcu gotowania.
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że...
Koper był już znany starożytnym. Stosowano go w Egipcie, Grecji, popularny był w Rzymie. Rzymianie namaszczali ciała olejkiem, z ziela przygotowywali środki lecznicze na bóle głowy. Koper jest rośliną bogatą w sole mineralne i witaminy. W lecznictwie ludowym używano go jako środka moczopędnego, wykrztuśnego, wiatropędnego oraz poprawiającego trawienia.
Koper w stanie naturalnym rośnie w Indiach, Afryce Północnej oraz rejonie Kaukazu. Uprawia się go prawie na całym Świecie. Łatwo dziczeje i rozsiewa się na polach, ugorach, łąkach. W Polsce jest bardzo popularny, spotyka się go w wielu ogrodach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz