Rozmaryn
Mięsa (dziczyznę, drób, baraninę) przeznaczone do pieczenia lub duszenia należy natrzeć na klika godzin przed przyrządzeniem (przyprawę łączy się wtedy z szałwią lub estragonem, tymiankiem, majerankiem). Zioło wrzucone do ognia podczas pieczenia na ruszcie, aromatyzuje potrawę. Zioła dodajemy w umiarkowanych ilościach ponieważ ma silny aromat. Można dodawać do pieczywa.
Rozmaryn wchodzi w skład ziół prowansalskich, a jego kandyzowanymi kwiatami można przyozdabiać ciasta.
Połączenia z innymi ziołami:
- rozmaryn + szałwia
- rozmaryn + estragon
- rozmaryn + majeranek
- rozmaryn + tymianek
- rozmaryn + czosnek
- rozmaryn + majeranek + cząber
- rozmaryn + bazylia
- rozmaryn + czosnek + cebula + tymianek + bazylia + pieprz
- rozmarym + jałowiec
CIEKAWOSTKI:
Czy wiesz, że...
Nazwa Rosmarinus wywodzi się prawdopodobnie od słów rosa - róża i marinus - pochodzący z morza. Roślina była ceniona w antycznym Rzymie. Wykonywano z niej wieńce kwiatowe, wchodziła w skład kadzideł, używano jej do celów leczniczych. Krzew poświęcono Afrodycie, greckiej bogini miłości, piękna i małżeństw. W Europie uznawano go za symbol płodności i śmierci, a także wiernej miłości. Wkładano roślinę do trumien i przyozdabiano nią groby. Wierzono, że ma moc odpędzania demonów i złych duchów oraz że chroni przed złem. W Polsce panny młode wkładany na głowę wianki z rozmarynu, mirtu lub ruty. W XVIII w. wchodził w skład popularnej wódki lavendogry.
Rozmarym w stanie naturalnym występuje w rejonie Morza Śródziemnego. Uprawia się go wielu krajach m.im. we Francji, Włoszech, w Hiszpanii, Grecji, Meksyku. Ponieważ łatwo przemarza, w Polsce hodowany jest w doniczkach, które na lato przenosi się do ogrodu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz